W turnieju wzięło udział 21 zawodników w różnym wieku. Do Michałowa przyjechali zawodnicy z podlaskiej czołówki. Turniej odbył się na wyższym niż rok temu poziomie, o czym świadczy to, że ubiegłoroczny zwycięzca Wojciech Konończuk (Białystok) uplasował się dopiero na 6 miejscu.
Poniżej tabela z wynikami. Literką (M) oznaczono zawodników z Gminy Michałowo.
Turniej szachowy wygrał doskonale znany w podlaskim środowisku szachowym Marcin Filimoniuk. (zdjęcie powyżej)
Burmistrz wręczył puchary dla trzech najlepszych zawodników turnieju. Trzej najlepsi zawodnicy otrzymali nagrodę rzeczową - torbę sportową "Adidas". Torbę otrzymał także najlepszy zawodnik wśród juniorów - Rafał Koroniecki z Białegostoku. Sponsorem nagród rzeczowych był Aleksander Ancipiuk.
Wręczenie pucharu dla najlepszego na turnieju zawodnika z Gminy Michałowo.
Każdy zawodnik rozegrał 7 partii. Wyniki po każdej partii były wyświetlane przy pomocy rzutnika na dużym ekranie (fotografia powyżej). Partie na 1 i 2 stoliku (gdzie grali najlepsi gracze) zostały zarejestrowane kamerą video.
Turniej sędziował Łukasz Suchowierski, człowiek bez którego turniej by się nie odbył. Łukasz założył www.akademia-gambit.pl Jest nauczycielem gry w szachy dla juniorów w szkołach. W Michałowie w GOK-u w każdą środę odbywają się prowadzone przez Łukasza zajęcia dla juniorów i seniorów. Łukasz zapewnił na potrzeby turnieju zegary i szachownice oraz napisał regulamin turnieju.
Jestem zdania, że warto wprowadzić lekcje szachów do szkoły podstawowej w Michałowie. Poniżej zamieszczam fragment artykułu mówiącego o zbawiennym wpływie nauki gry w szachy na umysł dziecka:
"Nauka gry w szachy sprzyja rozwojowi logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię przestrzenną. Szachy uczą odwagi i odpowiedzialności za własne decyzje. Młody adept „królewskiej gry" staje się bardziej cierpliwy, wytrwały i w pełni panuje nad sobą. Szachy uczą go pokory gdyż wie, że nie wszystkie jego decyzje są słuszne (w myśl powiedzenia, że nie ma na świecie szachisty który wygrałby wszystkie swoje partie). Dzięki temu obiektywizmowi wzrasta szacunek do przeciwnika i samego siebie. Wykształcone w ten sposób cechy umysłu i charakteru objawiają się nie tylko przy szachownicy. Efekty widać już we wczesnej edukacji dziecka. Objawia się to umiejętnością koncentracji nad zagadnieniem, łatwością zapamiętania szczegółów czy szybkością w dotarciu do prawidłowego rozwiązania problemu.Widzimy więc, że szachy to nie tylko wyrafinowana rozrywka intelektualna, ale także ogromna inwestycja w umysły naszych dzieci."
Podopieczny Łukasza Suchowierskiego - Juliusz Wyszyński zajął znakomite 12 miejsce i wyprzedził wielu seniorów.